Mapa

Szlak Dworków i Rodów Szlacheckich


Spacerując szlakiem dworków i rodów szlacheckich, można się przenieść w czasy, kiedy stanowiły one centrum życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego lokalnej społeczności. Niektórzy członkowie zamieszkujących je rodów zapisali się trwale w historii kraju i pamięci mieszkańców. Dla wielu z nich historia po 1945 r. nie była łaskawa. Przejęte przez państwowe instytucje, co prawda, służyły ludziom, ale bez troski o zachowanie ich urody oraz odpowiednich nakładów finansowych, popadały w ruinę. Stoją dzisiaj opuszczone i zaniedbane. Dawny blask ich świetności przechowują jedynie stare fotografie i ludzka pamięć. Wiele z nich jest niedostępnych do zwiedzania, bo nie pozwala na to stan techniczny lub znajdują się w rękach prywatnych właścicieli czy instytucji państwowych. Warto jednak czasem choćby zobaczyć je z zewnątrz lub pospacerować urokliwymi alejkami przylegających doń parków.
I tak na terenie czterech podkrakowskich gmin: Czernichowa, Mogilan, Skawiny i Świątnik Górnych warto zobaczyć Pałacyk Sokół, wybudowany na miejscu zamku kazimierzowskiego; świeżo odnowiony dwór rodziny Dzieduszyckich w Radziszowie; dwór rodziny Konopków w Mogilanach, a szczególnie otaczający go park z bajkową aleją grabową oraz tzw. Matejkówkę w Przegini Narodowej. Nie są dostępne do zwiedzania dwory rodziny Hallerów w Jurczycach, dwór w Polance Hallera, dwór w Ochodzy i dwór w Libertowie, gdyż należą do prywatnych właścicieli.

Dostępność dworków do zwiedzania:
Pałacyk Sokół w Skawinie (dostępny);
Dwór rodziny Dzieduszyckich w Radziszowie (dostępny);
Dwór rodziny Konopków w Mogilanach, (dostępny tylko z zewnątrz);
Matejkówka w Przegini Narodowej (dostępny tylko z zewnątrz);
Dwór rodziny Hallerów w Jurczycach (dostępny tylko z zewnątrz);
Dwór w Polance Hallera (dostępny tylko z zewnątrz);
Dwór w Libertowie (dostępny tylko z zewnątrz).
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.