Od Krakowa goście jadą, gwarno, strojnie, a gromadą!
Hej! Pawie piórka u czapeczek, krasne wstążki u dzieweczek!
Ten fragment ludowej piosenki najlepiej charakteryzuje to, czym od 1984 r. zajmuje się Zespół Regionalny „Mogilanie”. Działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach, a znani są nie tylko w okolicach Krakowa, ale w szerokim świecie. A już na pewno w Europie, gdzie wielokrotnie koncertowali. Są laureatami wielu konkursów, uświetniają swoimi występami gale i uroczystości. Przyciągają wzrok wiernie odtworzonymi, barwnymi strojami krakowiaków zachodnich, cieszą ucho ludowymi melodiami, do których przygrywa kapela odzwierciedlająca tradycyjny zestaw instrumentów dawnej muzyki krakowskiej: trąbka, heligonka, skrzypce, klarnet, basy trzystrunowe. Porywają do tańca, wycinając hołubce podczas ognistego krakowiaka.
Kierezyje wyszywane, lica zdrowe, a rumiane!
Hej! Młodą parę otaczają, raźnie piosnki wciąż śpiewają.
W ich repertuarze jest kilka inscenizacji tradycyjnych mogilańskich zwyczajów i obrzędów: „Wesele mogilańskie”, „Dożynki”, „Comber babski”, „Zabawa w karczmie” czy ostatnie „Krakowiakiem malowane”. Bawią przy tym publiczność i bawią się sami, zapewniając odpowiednie dawki wiedzy, tradycji i humoru.
Jadą druhny i druhowie, jadą matki i ojcowie.
Hej! Gwaru wiele, ludzi wiele, to krakowskie jest wesele!
W zespole tańczy kilkadziesiąt osób w różnym wieku, tworząc międzypokoleniowy przekaz regionalnych tradycji. Jego choreografem jest Marek Harbaczewski, a opiekę artystyczną sprawuje Janina Kalicińska, wybitna folklorystka, pedagog, tancerka i reżyserka.
Zespół Regionalny „Mogilanie” został przyjęty w poczet członków Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), a w 2010 r. w uznaniu zasług dla kultury ludowej zespołowi została przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagroda im. Oskara Kolberga. Największym wydarzeniem w ponad 25-letniej historii Zespołu był występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie.